Modular Test 2 - FAMILY MOMENTS

Поурочные разработки по английскому языку 3 класс к УМК Н.И. Быковой - 2016

Modular Test 2 - FAMILY MOMENTS

Цель: провести итоговый контроль материала модуля 2.

Оборудование: сборник контрольных заданий.

Ход урока

  1. Организационный момент

— Hello, children! (Hello!)

— How are you? (Fine, thanks.)

  1. II.Актуализация знаний

Проверка домашнего задания

— Open your workbooks at page 18.

(Учитель задает нескольким ученикам вопросы по картинкам из упр. 1 (с. 18).)

— Dima, what colour’s your dolphin?

— Lena, what colour are your pens? И т. д.

(Ученики работают в парах, задают друг другу вопросы по об­разцу и отвечают на них. Затем дети вместе с учителем проверяют ответы в упр. 3 (с. 19).)

III. Постановка целей урока

Сегодня вы узнаете, насколько хорошо вы усвоили пройден­ный материал. Для этого вы выполните проверочную работу.

  1. Работа по теме урока

Выполнение проверочной работы

(Дети выполняют проверочную работу № 2 из сборника кон­трольных заданий Spotlight Test Booklet 3. Учитель также может предложить ученикам контрольные задания, приведенные ниже (2 варианта).)

Вариант 1

  1. Read and complete.

Example: s_st_r — sister

1) m_t_er

2) _ro_her

3) gr_ndf_the_

4) _ _ _ndmo_ _er

5) fa_ _er

  1. Underline the correct word.

Example. This is my little sister. She / Her name’s Carin.

1) What’s you / your name? — My name’s Pam.

2) Has he / his got a brother?

3) Is her / their name Kate or Cathy?

4) Are their / they your friends?

5) Meet my family! This is my /your dad.

  1. Read and fill in: am, is or are. Example. We are a happy family.

1) It... a toy soldier.

2) 1... not a teacher.

3) They ... my grandparents.

4) ... she your sister?

5) ... you a ballerina?

  1. Underline the correct word.

Example. It is a bird/ birds.

1) Their name / names are Sophia and Carlos.

2) He’s got two cat/cats.

3) Look at my friend / friends! She’s nice.

4) My pencil / pencils are green.

5) Is it a school / schools?

  1. Read and match.

Example. What’s this? — It’s a ruler.

1) Who’s she?

a) He’s my grandfather.

2) What are they?

b) Yes, they are.

3) Who’s he?

c) She’s her mother.

4) Is it a little bird?

d) They’re chimps.

5) Are the children happy?

e) No, it isn’t.

Keys:

  1. 1) mother; 2) brother; 3) grandfather; 4) grandmother; 5) father.
  2. 1) your; 2) he; 3) her; 4) they; 5) my.
  3. 1) is; 2) am; 3) are; 4) is; 5) are.
  4. 1) names; 2) cats; 3) friend; 4) pencils; 5) school.
  5. 1c; 2d; 3a; 4e; 5b.

Вариант 2

  1. Read and complete.

Example: m her — mother.

1) fa_ _er

2) s_st_r

3) _ _other

4) gr_ndf_the_

5) _ _ _ndmo_ _er

  1. Underline the correct word.

Example. This is my little brother. He / His name’s Simon.

1) What’s your name? — My / Your name’s Anita.

2) Has she / her got a brother?

3) Are her / their names Kate and Jane?

4) Is he / his your friend?

5) Look at the rabbit! Its / It name’s Peter.

  1. Read and fill in: am, is or are.

Example. They are a happy family.

1) Who ...she?

2) Dan and Frank ... brothers.

3) How ... you? — I’m fine. Thanks.

4) This ... my school.

5) I... from the UK.

  1. Underline the correct word.

Example. It is a table/ tables.

1) Are their name / names Ron and Ted?

2) She’s got three puppet / puppets.

3) Look at my brother / brothers] He’s nine.

4) My pen / pens are blue.

5) Is it a book/books?

  1. Read and match.

Example. What are they? — They’re teachers.

1) Who’s he?

a) Yes, it is.

2) What’s this?

b) She’s my little sister.

3) Who’s she?

c) No, I am not.

4) Is it your bag?

d) It’s a pencil case.

5) Are you tall?

e) He’s her brother.

Keys:

  1. 1) father; 2) sister; 3) brother; 4) grandfather; 5) grandmother.
  2. 1) my; 2) she; 3) their; 4) he; 5) its.
  3. 1) is; 2) are; 3) are; 4) is; 5) am.
  4. 1) names; 2) puppets; 3) brother; 4) pens; 5) book.
  5. 1e; 2d; 3b; 4a; 5c.
  6. V.Подведение итогов урока

(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)

— We’ll finish for today. Goodbye! (Goodbye!)

Примечание. Учитель может предложить детям выполнить часть упражнений или все упражнения для данного модуля на с. 23 в “Языковом портфеле” (Му Language Portfolio).






Для любых предложений по сайту: [email protected]