Английский язык - Поурочные разработки 7 класс
Мотивы изучения английского языка - MEET THE WINNERS OF THE INTERNATIONAL TEENAGERS’ COMPETITION
Цели урока:
1. Развитие навыков чтения с целью понимания основной информации.
2. Активизация лексических и орфографических навыков.
Оборудование: карточки с орфографическим заданием в 3—4 вариантах.
Ход урока
I. Организационный момент
— Good morning, boys and girls!
— I’m glad to see you.
— Today we shall have a talk about reasons for learning English.
II. Речевая разминка
Учитель в быстром темпе задает вопросы и побуждает детей отвечать на них.
— Hello, Ann. Nice to see you. How are you? (I am fine, thank you. How are you?)
— I am fine, too. And what about you, Vova? How are you? (I am fine, thank you.)
— I am glad to hear that. The weather is pleasant today, isn’t it? (Oh, yes. I agree with you. It is rather warm.)
— Kate, I’d like to ask you a question. (You are welcome. What would you like to ask me about?)
— Do you like English? (Yes, I do. I like English very much.)
— Why do you like English, Kate? (It’s easier than other subjects I am learning at school.)
— And what about you, Nick? (I can’t say that English is useful when you travel.)
— What English-speaking countries do you know, Mike? (They are America, Great Britain, New Zealand, Canada and others.)
— Why has English become an international language nowadays? (It is the international language of businesspeople, politicians, sportspeople, scientists, doctors and students.)
— Do you enjoy learning English? (To tell the truth, I don’t enjoy learning this language. English grammar is very difficult.)
— What is the best way to learn grammar? (I think the best way to learn grammar is to practise a lot and learn the grammar rules.)
— Do you have English every day? (No, I don’t. I don’t have English every day.)
— What do you like to do at the lesson? Do you like watching English films? Etc.
III. Активизация орфографических и фонетических навыков
— We have learnt a lot of words on the topic “The English Language”. But can you write them? Look at the blackboard and find the mistakes in the following words. Then write down the words in your exercise-books. Who can correct all the mistakes in the words? Do you agree with Mike? Let’s read the words all together.
Учитель привлекает внимание учащихся к словам на доске и предлагает найти в данных словах ошибки. Ученики записывают слова в тетрадь, исправляя ошибки. Ученики осуществляют взаимопроверку данного вида работы в парах. Учитель записывает на доске правильный вариант слов для проверки. Учитель может разработать данное задание на карточках в нескольких вариантах. Для проверки данного задания к доске вызывается один ученик, который исправляет ошибки в словах, а затем учащиеся читают данные слова хором и индивидуально.
Запись на доске:
Lenguge |
(language) |
Populer |
(popular) |
Standerd |
(standard) |
Fainansial |
(financial) |
Ofitial |
(official) |
Poweful |
(powerful) |
Spokn |
(spoken) |
Tonge |
(tongue) |
IV. Тренировка навыков чтения
— Let’s read the dialogues and act them out. Open your textbooks, page 43, exercise 38. Who wants to read the first dialogue? Who is speaking? (Two pupils are speaking.)
— Who will read the second dialogue?
Учитель привлекает внимание учащихся к диалогам из учебника, упр. 38, стр. 43. Диалоги зачитываются вслух и переводятся. Затем ученики делятся на пары для подготовки выразительного чтения диалогов.
V. Развитие лексических навыков. Введение лексической единицы the only
— We shall learn the English word only today. You can see it in the table of exercise 39, page 43. Let’s read the examples and translate them. It’s your turn to use the word only in the sentences. Paraphrase the dialogues in exercise 40, page 43. Who is ready to start?
Учитель знакомит учащихся с новым значением слова only. Ученики по очереди зачитывают и переводят по одному предложению из таблицы с примерами из упр. 39, стр. 43. Также на данном этапе урока детьми выполняется упр. 40, стр. 43 из учебника и упр. 2, стр. 34 из рабочей тетради.
VI. Физкультминутка
Физкультминутка проводится учениками по желанию.
Hands on the head,
Hands on the hips,
Hands on the table,
Hands like this. (Любое движение.)
Hands on shoulders,
Hands up and down,
Hands behind the head
And sit down!
VII. Активизация материала по теме «Изучение английского языка»
— A lot of people learn English nowadays. Can you name the reasons for learning this language? You will work in groups of four and write down such reasons. Your time is up. Let’s listen to our groups one by one.
Ученики делятся на группы по четыре человека для выполнения упр. 41, стр. 44 из учебника. В течение 3 минут учащиеся записывают возможные причины для изучения иностранного языка. После окончания данного времени представители от каждой группы зачитывают перечень причин. Учитель побуждает детей дополнить списки теми причинами, которые прозвучали в выступлении других групп.
VIII. Совершенствование навыков чтения
— Let’s check if you have written all the possible reasons. Read the information map from exercise 42, page 44 to yourself. Are you ready to tell me what reasons were not written?
Учитель предлагает учащимся прочитать информацию из упр. 42, стр. 44 и выделить причины, которые не были названы на предыдущем этапе урока. Ученики читают тексты про себя, а затем заслушиваются ответы 2—3 детей. В конце урока детьми выполняются упр. 43, 44, стр. 45 из учебника.
IX. Подведение итогов урока
— It brings us to the end. Thank you for your work. We have few minutes to remember a poem.
Two little eyes to look around,
Two little ears to hear any sound,
Two little hands to hold hands tight,
Two little feet to walk left or right,
Two little lips to say “Beware!”
And one teenager to cross the roads with care.
Учитель объясняет детям домашнее задание и благодарит их за работу.
— That’s all for today. Good-bye, boys and girls.
Домашнее задание: учебник: упр. 16, 17, стр. 57.