Поурочные разработки по английскому языку 3 класс к УМК Н.И. Быковой - 2016
Modular Test 7 - A DAY OFF
Цель: провести итоговый контроль материала модуля 7.
Оборудование: сборник контрольных заданий.
Ход урока
- Организационный момент
— Hello, children! {Hello!)
— How are you? {Fine, thanks.)
- II.Актуализация знаний
Проверка домашнего задания
— Open your workbooks at page 58.
(Ученики проверяют ответы в упр. 1 (с. 58), а затем читают диалог в парах. После этого учитель проверяет упр. 3 (с. 59). Также можно попросить учеников дать полные ответы на вопросы.)
III. Постановка целей урока
Сегодня вы узнаете, насколько хорошо вы усвоили пройденный материал. Для этого вы выполните проверочную работу.
- Работа по теме урока
Выполнение проверочной работы
(Дети выполняют проверочную работу № 7 из сборника контрольных заданий Spotlight Test Booklet 3. Учитель также может предложить ученикам контрольные задания, приведенные ниже (2 варианта).)
Вариант 1
- Read and match.
Example: drive a car.
1) paint |
a) soccer |
2) watch |
b) TV |
3) make |
c) a kite |
4) play |
d) a picture |
5) fly |
e) a sandcastle |
- Read and write the answer.
What are the children doing?
Example. Dave (eat) a hot dog. — Dave is eating a hot dog.
1) Anna (wear) a mac.
2) Ben (ride) a bike.
3) Tim and Dan (play) basketball.
4) Sue and her sister (drink) Coke.
5) Mike (sleep).
- Read and fill in:am,is or are.
Example. What are you doing?
1) The baby ... sleeping.
2) I... wearing a mac.
3) ... you painting your faces?
4) Mum and Dad ... eating hot dogs.
5) ... your sister making a sandcastle?
- Read and choose.
Example. What are you eating?
- a)I’m eating ice cream.
- b) Here you are.
1) Are you having a good time?
- a) I’m having lunch.
- b) Yes, I’m.
2) Who’s playing a game?
- a) It’s Sam.
- b) Sam is.
3) What are you doing?
- a) I’m reading.
- b) I’m fine. Thanks.
4) Is everything OK?
- a) Oh, yes.
- b) Well, have fun.
Keys:
- 2d; 2b; 3e; 4a; 5c.
- 1) Anna is wearing a mac.
2) Ben is riding a bike.
3) Tim and Dan are playing basketball.
4) Sue and her sister are drinking Coke.
5) Mike is sleeping.
- 1) is; 2) am; 3) are; 4) are; 5) is.
- 1b; 2b; 3a; 4a.
Вариант 2
- Read and match.
Example: paint faces
1) play |
a) a mac |
2) eat |
b) basketball |
3) wear |
c) a bike |
4) ride |
d) Coke |
5) drink |
e) a hot dog |
- Read and write the answer.
What are the children doing?
Example. Suzie (watch) TV. - Suzie is watching TV.
1) Judy (paint) a picture.
2) Ted (drive) a car.
3) Ron and his brother (play) soccer.
4) John (make) a sandcastle.
5) Emma and Tom (dance).
- Read and fill in:am, isor are.
Example. What is she doing?
1) My brother... sleeping.
2) ... you flying a kite?
3) I... riding a horse.
4) Kate... singing.
5) We ... having a good time!
- Read and choose.
Example. What are you drinking?
- a)I’mdrinking juice.
- b) Here you are.
1) Are they having a good time?
- a) Yes, they are.
- b) They’re having lunch.
2) What are you doing?
- a) I’m fine. Thanks.
- b) I’m swimming.
3) Who’s playing a game?
- a) It’s Frank.
- b) Frank is.
4) Is everything OK?
- a) Oh, yes.
- b) Well, have fun.
Keys:
- 1b; 2e; 3a; 4c; 5d.
- 1) Judy is painting a picture.
2) Ted is driving a car.
3) Ron and his brother are playing soccer.
4) John is making a sandcastle.
5) Emma and Tom are dancing.
- 1) is; 2) are; 3) am; 4) is; 5) are.
- 1a; 2b; 3b; 4a.
- V.Подведение итогов урока
(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)
— We’ll finish for today. Goodbye! (Goodbye!)
Примечание. Учитель может предложить детям выполнить часть упражнений или все упражнения для данного модуля на с. 41,43 в “Языковом портфеле” (Му Language Portfolio).