Восемь друзей - HAPPY GREEN LESSONS

Поурочные разработки по английскому языку 3 класс

Восемь друзей - HAPPY GREEN LESSONS

Цели: введение и первичное закрепление модального глагола may, активизация лексики по теме «Числительные»; совершенствование навыков чтения.

Оборудование: карточки с примерами.

Ход урока

I. Организационный момент

— Good afternoon, boys and girls! It is a lovely day today, isn’t it?

— How are you?

— Who is absent?

— Who is on duty today?

— Who can tell me what day it is today?

— Have you ever read the story “Eight Friends”?

— Do you know eight friends?

— Who can they be?

— Do you want to find out who they are?

— I think you are ready to start our lesson.


II. Фонетическая зарядка

— Children, look at the blackboard, please. You can see the poem here. Let’s read it.

(Учитель читает стихотворение, дети повторяют за ним.)

Yellow picture I painted for mum:

Yellow beach under the yellow sun,

Yellow, yellow, yellow rays,

Yellow yacht on the yellow waves!

— Children, who can tell me what this poem is about?

— Let’s translate it all together.

(Учитель помогает ученикам перевести стихотворение, объясняет незнакомые слова.)

— Thank you. And now read this poem in pairs, please.

(Дети рассказывают стихотворение друг другу в парах. Затем учитель просит найти слова со звуками [j], [р], [ts], [w], [eı], [n].)


III. Речевая разминка

Игра «Не согласись»

— Today we shall play the game “Disagree”. You will listen to my statements and disagree with me. Attention, please.

(Учитель организует игру. Ведущий (учитель или ученик) высказывает различные утверждения, а учащиеся не соглашаются с ним и исправляют.)

Примерный ход игры:

— Your teeth aren’t white. (My teeth are white.)

— You can swim. (I can’t swim.)

— Your name is Kate. (My name isn’t Kate.)

— You don’t eat apples. (I eat apples.)

— You haven’t got a lot of friends. (I have got a lot of friends.)

— You must drink much coffee in the morning. (I mustn’t drink much coffee in the morning.)

— You don’t like bananas. (I like bananas.)

— You haven’t got a lot of books. (I have got a lot of books.)

— You don’t eat many sweets. (I eat many sweets.)

— You haven’t got a sister. (I have got a sister.) Etc.


IV. Активизация названий числительных от 1 до 20

— Can you count from 1 to 20?

— Look at the picture in exercise 1 on page 43 in your textbooks and listen to the elephant Thomas.

— What numerals didn’t he mention?

— It’s your turn to name the numerals.

— Can you do the sums?

(Учитель предлагает учащимся выполнить упр. 1 (учебник, с. 43). Задание — прослушать то, что говорит слоненок, и назвать пропущенные слова. После выполнения упражнения ученики по очереди называют числительные от 1 до 20. Затем учащиеся решают примеры, которые записаны на карточках.)

Примеры на карточках:

11 + 2 = (Eleven and two is thirteen.)

14 + 5 = (Fourteen and five is nineteen.)

8 + 9 = (Eight and nine is seventeen.) Etc.


V. Ознакомление с модальным глаголом may.

Работа в парах

— Today we shall learn to ask the permission. You can find some examples on page 43.

— Read them, please.

— Match the pictures and the questions of exercise 3 on page 43.

— Answer the questions of exercise 4 on page 44.

— Work in pairs and make up your own dialogues, please. (Учащиеся читают и переводят примеры употребления модального глагола may из таблицы в учебнике на с. 43. На данном этапе урока дети устно выполняют упр. 3—5 (учебник, с. 43—44). Затем учитель предлагает ученикам составить и разыграть подобные мини-диалоги, изменив прочитанные ранее. Диалоги заслушиваются перед классом.)

Примерный диалог:

— May I have some tea?

— Yes, you may.


VI. Физкультминутка

— Are you tired? Let’s do our exercises.

Hands up! Hands down! Shake! Shake!

Stand up! On the tiptoes

Turn around. Step aside,

Step left! Step right!

(Учитель читает рифмовку и выполняет движения, дети повторяют за ним. Затем упражнение повторяется в более быстром темпе.)


VII. Совершенствование навыков чтения

— As I know you have got a lot of friends. Let’s read the story about eight friends and find out who they are. It’s exercise 6 on page 44 in your textbooks.

— Can you name the main characters?

(Учащиеся читают рассказ, приведенный в упр. 6 (учебник, с. 44). После прочтения всего текста ученики называют главных героев истории. Учитель задает вопросы по содержанию текста.)

Примерные вопросы учителя:

— Who likes to walk?

— Who can play football?

— Who can’t dance?

— Who likes ice cream?

— Who is white?

— Who has got many friends?

— Who is grey and white?

— Who is fat and lazy? Etc.


VIII. Активизация навыков монологической речи

— Children, it’s time to describe the cats. You can see them in the picture.

— Choose the cat you like and make up a story about him.

— Anybody feels like speaking?

(Ученики выполняют упр. 7 (учебник, с. 45). Задание — выбрать одного персонажа из рассказа «Восемь друзей» и составить его описание. На подготовку своей истории детям отводится 1—2 минуты. В конце урока рассказы учеников заслушиваются всем классом.)


IX. Подведение итогов урока

— Do you like the story “Eight Friends”?

— Do you want to have such friends?

— Thank you for your work today. We have two minutes to recite our poem.

Monday for health,

Tuesday for wealth,

Wednesday the best day of all,

Thursday for losses,

Friday for crosses,

Saturday no luck at all.

(Учитель вместе с детьми рассказывает стихотворение о днях недели.)

— The lesson is over. Goodbye!


Домашнее задание

Рабочая тетрадь: упр. 1, 2, 4 (с. 29).






Для любых предложений по сайту: [email protected]